
Architekt Robert Hubička: Trend chytrých domácností se bude rozšiřovat
- před rokem
- 3 min čtení
V našem rozhovoru jsme se architekta Roberta Hubičky zeptali na to, jak vnímá propojení architektury a technologií a jak řeší chytré domy se svými klienty.
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Žárovka přináší do našich domovů světlo už skoro 150 let. Díky novým technologiím však od ní můžete chtít víc než jen obyčejný protiklad světlo–tma. A přeskočme rovnou i stmívání nebo ovládání na dálku – pojďme se podívat na možnosti inteligentního barevného osvětlení.
Jak vyplývá z výzkumu z roku 2021, smart osvětlení najdete skoro ve 40 % českých domácností. Inteligentní světla jsou tak nejoblíbenější chytrou technologií, kterou si Češi pořizují. Popularitu si však nezískala jen možnost ovládat světla na dálku nebo je postupně stmívat pomocí posuvníku na mobilu. Ještě víc možností přináší barevné inteligentní osvětlení. Díky speciálním žárovkám a LED páskům si můžete vybrat z kombinace až 16 milionů barev a podpořit tak svůj pracovní výkon i atmosféru v místnosti.
Architekti a interiéroví designéři moc dobře vědí, že barva není jen záležitostí estetiky, ale také toho, jak se člověk bude v místnosti cítit. Barvy ovlivňují naše pocity, ale také třeba vnímání okolní teploty. Díky inteligentním světlům můžete mít doma až 16 milionů barev, které jednoduše přizpůsobíte účelu místnosti, denní době nebo aktuální činnosti. Jak na nás tedy barvy působí?
Červená značí nebezpečí, ale také sílu, lásku a vzrušení. Je nejsilnější a nejteplejší ze všech barev. V interiéru by neměla být dominantní, ale jako doplněk při osvětlení a dekoraci přinese do místnosti víc energie.
Žlutá je barva slunce, a tak na lidský organismus působí optimisticky. Na rozdíl od červené si ji však v interiéru můžete dovolit ve větším množství.
Zelená uklidňuje a dává nám pocit bezpečí. Proto ji často najdete v nemocnicích nebo školách. Do domácího interiéru přináší svěžest a kousek přírody.
Modrá barva pomáhá podle některých zdrojů zvýšit produkci hormonů, které zklidňují náš mozek. Díky tomu může být barvou podporující kreativitu. Ale jen krátkodobě – dlouhodobé vystavení velkým modrým plochám může naopak vést ke špatné náladě.
Růžovou vnímáme často jako ženskou a romantickou. Věděli jste ale, že má uklidňující účinek? Vědec Alexander Schauss zkoumal v roce 1979 vliv růžové ve věznici, a to s překvapivým výsledkem – díky růžovým stěnám klesl počet incidentů mezi vězni. Možná dobrý nápad pro dětský pokoj? 🙂
Většina barevných inteligentních žárovek a LED pásků nabízí jednoduchou instalaci a možnost ovládat je aplikací. Je však náročné ovládat každé světlo zvlášť. Proto jsme do aplikace Myjordomus přidali speciální RGB widgety.
Barvu pro celou místnost nebo jednotlivá chytrá světla jednoduše vyberete na obrazovce mobilu. Svou volbu si můžete uložit do oblíbených a nehledat tak pokaždé tu správnou kombinaci R, G a B. V nastavení ale můžete i opisovat! Po přihlášení do Myjordoma si můžete uložit aktuální nastavení, které vybrala vaše rodina, nebo se podívat na posledních 5 barev, které jste v domě využili.
Samozřejmostí je pak možnost nastavení změny osvětlení podle konkrétních situací – scénářů. Váš dům pro vás automaticky připraví to, co mu poručíte. Díky propojení chytrých světel s dalšími technologiemi v domě tak vytvoříte tu správnou atmosféru pro každou příležitost, od sledování televize s rodinou po romantickou večeři.
V našem rozhovoru jsme se architekta Roberta Hubičky zeptali na to, jak vnímá propojení architektury a technologií a jak řeší chytré domy se svými klienty.
Chytré žaluzie nebo rolety vám pomůžou k lepšímu spánku hned několika způsoby. Přečtěte si výhody chytrého stínění.
Nikol Žárská dostala nelehký úkol – najmout tým vývojářů do startupu, který zatím nikdo moc neznal a který ani neměl vlastní web. Jak se v takové situaci a při nedostatku developerů na trhu hledali vhodní kandidáti?