
Chtějte od svých světel víc barev
- před 17 měsíci
- 2 min čtení
Pojďte se podívat na možnosti inteligentního barevného osvětlení a na možnosti, jak je ovládat.
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
S každým pokrokem přichází od pradávna také jeho zpochybňování. Chytré domy nejsou výjimkou. Pojďte se s námi podívat na nejčastější mýty, které domácí automatizaci provází.
Kontrolu nad svým domem nebo bytem s domácí automatizací neztrácíte. Chytré zámky, světla, žaluzie a třeba i sauna budí v mnoha lidech strach – bojí se, že je jejich vlastní dům zamkne uvnitř a převezme kontrolu nad jejich životem. Tohoto se ale není třeba bát, nežijeme ve sci-fi filmech. Vše máte pořád pod kontrolou. A to i v případě, že si nastavíte automatické režimy pro různé činnosti (například vytažení rolet a zapnutí konvice po ránu). Jednotlivé technologie můžete vždy ovládat podle aktuální nálady a potřeby. Na výběr máte ze dvou možností:
Chytrý dům je závislý na elektrickém proudu stejně jako každý jiný a situace při výpadku proudu bude podobná. Stejně jako nemůžete zapnout pračku v klasické domácnosti, nezapnete ji bez elektřiny ani v chytrém domě. Pokud se ale chcete nepříjemnostem spojeným s výpadkem proudu vyhnout, doporučujeme napojit nejdůležitější infrastrukturu zajišťující chod domu k náhradnímu zdroji elektrické energie (např. UPS, generátor nebo baterie). U chytrých zámků by měla být možnost odemknout si i klasickým klíčem samozřejmostí. Potom už vás výpadek dodávky elektřiny nepřekvapí.
Starého psa sice novým kouskům nenaučíte, svůj starší dům nebo byt ale rozhodně ano! Nachytřit ho můžete postupně, třeba když vyměníte vnitřní žaluzie za venkovní s chytrými čidly nebo jakmile pořídíte systém pro osvětlení. Chytrou domácnost ale můžete zavést také skokově při celkové rekonstrukci. Pro inspiraci se podívejte na jeden z našich projektů, kde jsme nachytřovali dům ze 70. let 20. století v Orlové.
I když je pravda, že o IoT a nové technologie se zajímají spíš mladší lidé, svoje uplatnění má chytrá domácnost u všech věkových skupin. Ne vždycky totiž můžete zajet za babičkou zkontrolovat, že je vše v pořádku. Chytrý dům vám v tom pomůže, například díky propojení pohybových čidel, zámku a světel. Pokud se v domě nehýbe ani lísteček, ale svítí se a je odemčeno, dostanete na mobil oznámení. Babi možná jen zapomněla, když odešla do obchodu. Ale taky to může znamenat, že spadla. Jeden rychlý pohled na aplikaci, telefonát a hned víte, jestli je vše v pořádku.
Zdání někdy klame. Chytrý dům je dnes cenově dostupným řešením, které přináší dlouhodobé úspory. Jejich výše bude vždy záviset na konkrétním případě a na tom, co už doma využíváte. U světel možná nebudou úspory tak markantní, u vytápění už bude rozdíl znát. Proč? Kromě nastavení teploty pro jednotlivé časové úseky můžete také využít propojení s venkovními žaluziemi. Stačí nastavit, že v zimě se nebudou žaluzie při velkém sluníčku zatahovat, ale naopak se vytáhnou. Tím pustí dovnitř dodatečné teplo. V noci zase zatažené žaluzie udržují v domě více tepla. Podle odhadů lze takto ušetřit až 30 procent nákladů.
Máte dotaz na chytrou domácnost, který jsme v našem článku nezodpověděli? Napište nám na info@mymight.com. Rádi s vámi probereme váš konkrétní dům a projekt.
Pojďte se podívat na možnosti inteligentního barevného osvětlení a na možnosti, jak je ovládat.
V našem rozhovoru jsme se architekta Roberta Hubičky zeptali na to, jak vnímá propojení architektury a technologií a jak řeší chytré domy se svými klienty.
Chytré žaluzie nebo rolety vám pomůžou k lepšímu spánku hned několika způsoby. Přečtěte si výhody chytrého stínění.